Szenzációs ZTE parádé a Körmend ellen

Zalakerámia-ZTE KK - EGIS Körmend 112-83 (20-22, 40-23, 17-22, 35-16)

Zalaegerszegi Városi Sportcsarnok, 2014 néző; Vezette: Földházi T., Farkas G., Makovsky Sz. (dr. Gencsev)

ZTE KK: Boston 9, Plumb 12, Gáspár 9/3, Safford 40/9, Lekli 15. Csere: Kovács Á. 11/3, Kertész 2, Kámán 3/3, Koma 8, Velkey 1, Czinger -, Kerkai 2.

Körmend: Wisseh 6, El-Amin 23/9, Ferencz 9/3, Grebenár -, Rakocsevics 33. Csere: Farkas 6, Kutasi -, Kusnyer 4/3, Sömenek 2, Sonyák -.

Egy gombostűt nem lehetett ledobni a kezdés előtt 10 perccel, rég nem látott nagy tömeg várta a 110. örökrangadót. A mérkőzés előtt Németh István technikai vezetőt köszöntötték a klub dolgozói, és a nézők: Csiszta 20 éven át szolgálta a ZTE-t, és idén nyugdíjba vonult. A vastaps járt neki, mint ahogyan a kedves gesztusnak, hogy a köszöntők között ott volt a rivális Körmend csapata is.

Rivalizálás viszont rögtön a pályán és a pályán kívül is kezdődött: hangorkán mindkét oldalon, és egy kicsivel élesebb Körmend jellemezte az első perceket. El-Amin helyzet nélkül is lőtt, ekkor többnyire még sikerrel, a palánk alatt pedig Rakocsevics vitézkedett. Épp az ő kosaras után 9-19-nél zúgott a népes vasi táborból a 10-10-10, kevesen gondolták volna, hogy lesz ez még fordítva is…

A ZTE nem ijedt meg, hamar magára talált: Plumb és Kovács szemfüles pontjaival zárkózott, majd Safford büntetőivel (jól látszott: Grebenár és Farkas Attila nem jelenthet gondot az „egerszegi” amerikainak) 20-22-re alakította az első 10 percet a Zalaegerszeg.

A 13. percben Boston kosarával vette át először a vezetést a hazai csapat, majd Kámán Tamás is triplával lépett be a kispadról (30-26).

Raúl Jimenez csapata magasabb fokozatra kapcsolt: az előző hazai meccsen tapasztalt agresszív, pressinges, letámadásos védekezéssel zavart keltettek a körmendiek támadásaiban és sok könnyű kosarat értek el. A spanyol mester most is bátran nyúlt játékosaihoz, már ekkor 9-10 fős rotációval dolgozott a ZTE edzője. Extázisban játszott a csapat, extázisban szurkolt a közönség, és a zalai oldalról jövő „10-10-10” rigmust a szintén extázisban kosárlabdázó Safford kettese jelentette. Szárnyalt a Zalaegerszeg, potyogtak a kosarak, vetődtek a játékosok, s egy negyed alatt szezoncsúcsot jelentő 40 pontot dobott a ZTE: Kovács Ádám triplája a kegyelemdöfést is jelenthette volna már a 20. perc végén (60-45).

Azért a feltételes mód, mert jó csapat a Körmend: nem adták fel, és ugyanúgy küzdöttek. El-Amin és Rakocsevics jelentették a lövőerőt, a többiek ekkor sem igazán társultak. Nem úgy a ZTE-nél, ahol mindig akadt kiemelkedő teljesítmény: Lekli József alley-up zsákolásakor tombolt a zalai tábor, de az ínyencek kedvelőinek adott muníciót védekezésben is a zalai csapat: egyéni védekezésben Gáspár Dávid legszebb napjait idézte, El-Amin kezéből néha játszi egyszerűséggel varázsolta ki a labdát az egerszegiek rutinos játékosa. A 34. percben ugyan közelebb jött a Körmend (82-75), ám a ZTE tudott újat lépni: a sok cserének köszönhetően mindig volt friss erő, ekkor épp a meccs abszolút hőse lépett megint elő: Justin Safford egészen ihletett formában kosárlabdázott, zsinórban dobott 8 pontot, és végleg eldöntötte a találkozót. A 100. pontot is stílszerűen az amerikai magasember dobta, triplából.

A ZTE példásan felkészült a rangadóra, példás küzdeni akarással harcolt, győzelméhez a mai napon nem fért kétség. A Jászberény elleni győzelem után újra közönségcsalogató, pontgazdag hazai meccset játszottak Raúl Jimenez tanítványai és nagy örömöt okoztak a ZTE szurkolóinak.